Ayşe KULİN- UMUT

by • 04 Aralık 2008 • Kitap DunyasiComments (31)3703

Ayşe Kulin’in daha dumanı üstünde tüten son kitabı, raflarda yerini yavaş yavaş almaktayken, ben şimdiden okuyup bitirdiğim bu kitaptan biraz söz etmeden duramayacağım… Ayşe Kulin yine hayranlarını hüsrana uğratmamış, yine aynı tatta  yine aynı sürükleyicilikte, bir solukta okunacak bir eser ortaya çıkarmış. Tam da kendisinden beklenildiği gibi

Üç serilik dizinin ilk kitabı olan “Veda” ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, serinin ikinci kitabı olan “Umut” ile devam ediyor Kulin. Cumhuriyetin ilk kurulmakta olduğu sancılı yıllardaki akıp gitmekte olan hayata götürüyor bizi, savaşların ve sürgünlerin aileleri nasıl derinden etkileyip yıktığını anlatıyor, hem de kendi ailesini tanık göstererek… Tabi ki aşk yine her şeyin içinde, yine ben buradayım diyor, hep de var olucam… Hayatın akmakta olan bir su olduğunu belirtmek istercesine.

Son dönemlerde okuduğum en iyi kitaplardan biri. Tarihi size yaşattıran, sizi o zamanlara götürecek bir şey arıyorsanız, mutlaka tavsiye ederim.

Paylaşsana :)
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+
Pin It

31 Responses to Ayşe KULİN- UMUT

 1. Cihan diyor ki:

  Nice zaman sonra okuldan , sınavdan fırsat olup umut u okuma fırsatım oldu .

  Sayfalarında 300 lere kadar kitap hakkında oluşan fikirlerim 300 den sonra değişti . Mesela devamı olacak olan bu kitabın yenisinde çok fazla bizleri ölüm beklediğini düşünüyordum . Bu kitapta kimse ölmedi diyordum kendi kendime . Ama 300 den sonra bir anda okuyanın tüylerini diken diken eden bir ölümle karşılaşıyosunuz . Donup kaldım o an tıpkı bir önceki kitabındaki kemal ‘in ölümü gibi . Zamansız ölümlerin acısını hissettiriyor .

  Kurtuluş mücadelesi dönemine hayranlığımdan olsa gerek veda ya nazaran biraz daha ağır işler hissettim konuyu . Ancak şunu da biliyorum ki bundan sonra gelen olan da bizleri çok fazla hayatın rüzgarı bekliyor olabilir . Türkiye’de darbeler dönemine girilecek bir sonraki kitapta . Eğer ailede bu süreçten birebir etkilenen varsa dahada yüren burkan sayfalarla karşılaşabiliriz .

  Karakterlerden özellikle 2 kişi üzerinde durmak istedim : Mehpare mükemmel işlenmiş . Veda’dan bu yana karakterinde en ufak bir farklılık yok . Kemal ve ona çok fazla dikkat etmemden dolayı olabilir bu hassasiyetim ancak almış olduğu kararlar o cehalet içindeki aşk dolu yüreği birebir anlatıyor . İkinci dikkat etmek istediğimse Behice . Yahu bir insan hayatının bir anında olsun rahat edemez mi ? Bu kadının çektiklerini düşününce hiç gülümsediği bir anı hatırlamıyorum . Saraylı hanımın bunamaları ve Lemanın pipiriklenmesi gülerek okuduğum yanlarıydı .

  Not ettiğim birkaç sayfada şunlar :

  Sayfa 110 ‘daki mektup bürokrasinin ne olduğunun yanıtı gibiydi .
  Sayfa 69 da bahsi geçen David Copperfield , Charles Dickens ‘ 1850 yılında yayınladığı romanın adı .
  Ayşe Kulin’in baba tarafından bahsedilmesi zorunlu idi romanda . Ancak kitaba ilk başladığım anlarda baştaki haritaya bakmadığım için zorlandım anlamakta neler olduğunu…
  Eline sağlık Ayşe Kulin….

 2. Cefe diyor ki:

  Bugüne kadar ayşe kulin – umut isimli bu yazımıza eski sitemizde gelmiş olan taşımaya değer tüm yorumları toparlayıp buraya aktarmak istedim işte o yorumlar :

  @esriköfke
  O kadar kızgınım ki Ayşe Kulin’e, artık okumuyorum. O güzelim kitapların ağdalı tv dizileri olmasına izin vermemeliydi bence.

  @hande
  Bende tv dizisi haline getirilen eserlerini tvden izlemiyorum,sevmiyorum çünkü hiçbir zaman kitaptaki konuya sadık kalınmaz,kitabın konusu sadece bir çıkış noktasıdır diziler için.Böyle olunca da kitap ile tv dizisi birbirinden çok farklı olur.Oyüzden kitap ile tv dizisini birbirine karıştırmamak; diziden, kitapta aldığınız tadı beklememek gerekir.Hatta benim tavsiyem okuduğunuz yada okuyacağınız kitabın dizisini asla izlemeyin derim ben

  @merve
  ayşe kulin’in umur adlı eseri süper bir kitap herkeze tavsiye ederim yalnız umut kitabını okumadan vedayı okuyun umut vedanın devamı ve 3.serisininde çıkması umuduyla bekliyorum

  @hasanakbulut1975
  Maalesef kitabi büyük bir hayal kırıklığı ile bitirdim. Romanın en önemli konusunu saydığım Sabahat ile Aram’ ın aşkının akıbeti ile ilgili olarak kitabın sonunda hiç bir şeyden bahsedilmiyor, kitabin sonuna doğru yaklaştıkça her sayfanın yapraklarını çevirdikçe bu aşkın akıbeti ile ilgili biz okurların bilgilendirileceğini umuyordum ama olmadı, yani kandırıldım gibi hissediyorum kendimi, elbette romanlar biz okurların istediği gibi sonlanacak diye bir kural yoktur edebiyatta ve böyle bir kural da olmayacak elbette. Kitabin girişinde iki ailenin soy ağacı verilmiş ki bu oldukça yanlış çünkü o soy ağacına bakan insanlarin bu kitabı okumalarına gerek kalmıyor diye düşünüyorum. Kitabın başındaki bu soy ağacının söylediğine göre Sabahat ile Aram evlenmişler ve Filiz isminde bir kızları olmuş, bu ne tutarsızlıktır bir türlü anlayamadım.

  @fulya
  Kitabı bende okudum ve hasan beyin düşüncelerinin tam aksi, çok beğendim kitabı. beyfendinin Veda adlı kitabı okuyup okumadığını bilmiyorum ancak Umut, Veda’nın devamı niteliğinde ve bu dizinin 3. bir kitabı daha gelecek.Büyük bir ihtimalle tadı damağımızda kalan ve büyük bir umutla sonunu beklediğimiz Sabahat-Aram aşkı, 3. kitabın konusunu oluşturacak. Ayşe Kulin, kitabını, heyecanın doruk noktasındayken sonlandırmış.Bu da 3. kitabı sabırsızlıkla bekleyen bir Ayşe Kulin okuyucusu yaratmaya yetmiş Ayşe Kulin bir bilim yazarı değildir.Soyağacını koyması ile yazdığı kitap değerinden hiçbirşey kaybetmemiştir.önemli olan, o ailenin dünden bugüne neler yaşadığının,ne gibi bir hayat geçirdiklerinin,çok güzel ve insanı kitabın içine çeken bir dille anlatmasıdır.Ki bu soyağacının kendi soyu olduğunu bilmek ve her yeni birşey okuduğumda dönüp dönüp soyağacına bakmak benim için inanılmaz keyif vericiydi Bir an önce 3. kitapla buluşmak istiyorum

  @emel
  Ayşe Kulin ‘ in bu kitabını da diğer kitapları gibi bitmesin diye her satırını sindire sindire okudum.3. Seriyi sabırsızlıkla bekliyorum..
  Yüreğine, ellerine sağlık Kulin..

  @def
  bn aye kulinin kitaplarını yeni okumaya başladım ve ilk okuduğum kitabı vedaydı.O kadar beğendim ki kitabı bir günde okudum.Elimden bırakamadım kahvaltıda akşam yemeğinde ders çalışmam gereken zamanda…O kadar etkilendim ve üslubu çok akıcıydı.İster istemez geliyordu okuduğum her cümlenin arkası.Şimdi o kitabın ikincisi çıkmış.Yeni öğrendim.Hemen bugün almaya gidiyorum.Walla 15 tatilde okuması öyle zevkli giderki şimdi!Merakla bekliyorum.Ve Ayşe Kulin’e başarılar diliyorum…

  @gülnur hacer
  ben ayşe kulinin bütün kitaplarını okudum ve son olarakta son kitabı olan umut u okudum çok çok kaliteli bir yazar ben ilk lisede okumaya başladım ve kopamadım tarihi ancak ayşe kulinle damarlarımda içimde hissedebiliyorum ancak onunla kökenimin OSMANLI İMPARATORLUĞU nu farkediyorum son kitabı çıkar çıkmaz aldım ve 1 günde bitirdim süper mükemmel harika veda ve önceki kitaplarıda öyle heyecanla yeni kitabını bekliyorum ve çok kaliteli yazarımız ayşe kuline bize buram buram aşkı acıyı hasreti özlemi seviyi ve osmanlıyı tattırdığı için teşekkür ederim

  @Esra
  UMUT UMUDUM OLDU.İLK ETAPTA ÇOK SIKILDIM, KAHRAMANLAR ÇOK KARIŞTI BİRBİRİNE. AMA SONUNA DOĞRU HEYECANLANDI VE KIVAMI GELDİ. AMA BU KİTAP BİTMEDİ. ARKASI GELİYOR SANIRIM, SABAHAT VE ARAM LI BİR KİTAP GELİYORDUR SANIRIM. YAVAŞ YAVAŞ TAŞLAR OTURUYOR. GÜZELDİ, LEZİZDİ.

  @kayra_adem
  Evet ben de arkadaşların birçoğuna katılıyorum. Çünkü çok akıcı ve elimden düşürmek istemediğim ya da elime aldığımda sıkılmadan okuduğum bir kitaptı.Karkterlerin hepsi birbirinden güzel işlenmişti ve çoğu zaman birbiriyle uyumlu karakterlerdi Sabahat dışında. Onun da tek sorunu Aram’ı sevmesiydi. O da bu bir gerçekti ve müslüman biriyle ermeni brinin günümüz şartların da bile çok zor olmasıydı. Çünkü bence din önemli etkendir evlilik için. Ama yine birbirlerinin çok uzun zaman sevmeleri ve herşeye rağmen mücadele etmeleri güzeldi. Bir de benim en çok sevdiğim karakter kesinlikle Mahir’di.Ölümüne çok üzüldüm. Hem yardımsever hem aile de en büyük damat olması yönüyle birçok nüfüzu vardı.
  TEŞEKKÜRLER AYŞE KULİN.

  @atike genç
  Ayşe Kulin’in bütün kitaplarını çok severek okuyorum.Çok qüzel yazıyor.Veda’yı okumuştum ve devamı olan Umut’uda okudum harika elime aldım kitabı bırakamadım.Kitabı okuduktan sonra biraz hayal kırıklığı yaşadım çünkü kendimi okadar kaptırmışım ki kendimi o ramandaki kişilerde biri gibi hissetmiştim.

 3. nurdan cantekin diyor ki:

  ben ayşe kulinin ilk olarak veda kitabını okudum muhteşem bi eser yaa…ve arkasından umut u okudum oda gerçekten şahane bi eser olmuş bayıldım… herkese tavsiye ediyorum ve serini 3. kitabını sabırsızlıkla bekliyorum…

 4. meltem diyor ki:

  kitabı ilk aldıgımda tereddüt içerisindeydim.Fakat elime alır almaz kendimi öyle bi kaptırdımki 3günün sonunda farkında olmadan bitmişti.sabahat ile aramın UMUT dolu aşkı hala hafızamdan silinmiyor.Ellerinize sağlık çok teşekkür ederim.Sıra şimdi VEDA da

 5. gamze diyor ki:

  ya kitabın arkasında sitare ve muhittinin evleneceğini anladım. fakat en son sayfalar kadar hiç karşılaşmamaları beni hayrete düşürdü. ayrıca sabahat ve aram nasıl evlendiler çook merak ediyorum lütfen bu UMUT kitabını 2. sayısı çıksın ve orrada sabahat ve aramın evlenmeleri anlatılsın. o kadar baskıya karşılık nasıl evlendiler hala merak içindeyim.

 6. gamze diyor ki:

  ya arkadaşlar bu UMUT kitabındaki kişiler ayşe kulinin kendi ailesi mi?

 7. zeynep diyor ki:

  vedada umutta çok güzeldi ikisinide çok severek ve sürüklenerek okudum ama devamını bekliyorum ne zamn çıkıcağındn haberi olan varmı.

 8. Hande diyor ki:

  valla araya Türkan kitabı girdi. Onu yayınladı. Şimdi Umut’un devamı olan son kitabı yazacak. Umarım yazıyordur:P

 9. songül diyor ki:

  umut ve veda muhteşemdi devamını bekliyorum karekterlerin sonunu mekrak ediyorum

 10. asiye diyor ki:

  ayşe kulin!in nefes nefese kitabını bir solukta okudum hiç bitmesin istedim ve kitap bittiğinde çok üzüldümm çok güzel yazyıo kendisi tebriklr yüreğine emeğine sağlıkk….

 11. şehriban diyor ki:

  Vedayla başlayan Ayşe Kulin serüvenim tabiiki 2. kitap olan Umutla devam etti.Vedayı okurken adeta bağlandım kitaba.Mehpareyle Kemal in aşkı mükemmel anlatılmıştı.umutta da sabahatla aramın mektuplaşmaları çok masum ve duyguluydu.kitaptaki her karakter tek tek aklımda.uzun süre bu kitapları unutamam gibi geliyor.bende herkes gibi 3. kitabı büyük bi merakla bekliyorum.

 12. eda diyor ki:

  serinin sonuncusu ‘hüsran’ ı sabırsızlıkla bekliyorum..

 13. huriye diyor ki:

  Veda ‘yı da Umut ‘u da nefes nefese okudum…

  sanırım 3, kitap Sabahat ve Aram anlatılacak…ilk sayfadaki şemadan bir kızları olduğunu anladım…

  veda ayşe kulinin anne tarafını anlatan bir kitapmış , umut ise baba tarafını anlatan kitap…

 14. nezahat diyor ki:

  cook cok güzel sanki cumhuriyet yıllarında hissettim askı cık güzel anlatmıs ayse kulin

 15. sezgin diyor ki:

  önce vedayı okudum sonrada devamı niteliğinde ki umutu okudum veda çok güzel bir kitap amaa umut kitabında karakterlerin hayatlarının büyük bölümü yarım bırakılmış eksikler var örnek sabahat ve aram ‘ın sonu anlatılmıyor vedadaki mehbare ve oğlu kemalin sonunun nasıl olduğu yazılmamış yani kitapta çoğu hayatlar yarım bırakılmış

 16. elif diyor ki:

  muhteşem bir kitap. Okumaya başladığım andan itibaren kendimi kahramanların arasında hissetmeye başladım.sayfalar kendiliğnden akıp gitti.sabahat ve aramın sonunu serinin üçüncü kitabında merakla bekliyorum.bizlere tarihi bu kadar güzel şekilde akıcı olrak anlattığı içinde ayşe kulin e sonsuz teşekkürler.

 17. gonca diyor ki:

  kitabı ben alalı epey olmuştu ama işlerin yoğunluğundan okuma fırsatı olmamıştı. hafta başında ilk sayfasıyla başladığım kitaba inanın elimden bıraktığım anda tekrar sarılıyordum okadar sürükleyici. insanı resmen bugünlerden alıp ninelerimize dedelerimize onların yaşadığı zorluklara ve bazanda imrenilecek saf temiz keşke ogünlerde bizde olsaydık dedirtecek zamana götürüyor. heleki ben bir adanalı olarak kitapta sözü geçen bahislerin kesinlikle doğruluğunu kanıtlayacak durumda olması vatanımızın hangi aşamalarla bugünkü sağlıklı nesiller yetiştirecek seviyeye geldiğinin birebir göstergesidir. ayşe kulini kutluyorum. ve kesinlikle yazdığı bütün kitapları destekliyorum emeği geçenlere yürekten sevgiler.

 18. aycın diyor ki:

  Bn 14 ysdnda bi öqrncim normaLde kitp oqumaı sevmezdiM.. ama bu umut adLı kitp bnı cok etkiLedi mükemmmmeLL.. bir kitp suanda 213 sayfdaım ve diqer syfaLarn merkı iLe oquormm

 19. uğur diyor ki:

  hmmmmm sende benım gıbısın bende sevmıyorum daha 1 hafta oldu bılmıyordum bu kadar guzel oldugunu bu bıttıkten sonra dıgerlerıne belkı devam ederım bana bu kıtap guzel geldı dıgerlerıde aynısıysa olur belkı

 20. HanDan diyor ki:

  ATİKE GENÇ ! sana 0 kdar katıLıy0rum ki kitaßın étkisndé kaLdım hLada öyLéyim =S méhparéyLé kémaLé c0ok üzüLdüm ağLıy0rum durmadan kitaßa 0 kdr kaptırdım ki kéndimi :S ßitincé c0ok ama cok üzüLdüm şimdi isé umut’un 115.sayfasındayım ßiraz karışık géLdi ama 0kuy0rum ßıkmadan :) kéndimöi ifadé éttiysém né mutLu :)

  AYŞE KULİN süpér ßir yazarsın séviLiy0sun :)

 21. HanDan diyor ki:

  içimde kaLmasın..
  Veda’da KEMAL ve MEHPARE ye üzüLdük ve c0ğumuz ağLadı, ağLadık ..
  Umut’da ise ARAM ve SAßAHAT a üzüLeceğiz :S
  AYŞE KULİNNNN Lütfen ßi dhaki kitaßında öLüm 0Lmasın 0 kdr kaptırdım ki kendimi ßitince öLünce üzüLüy0rum.. UMUT’TA etkiLendiğim ve gözyaşLarımı tutamadığım an ve ßöLüm ” SAYFA 65 ”
  MASANIN BAŞINDA OTURAN NİKAH MEMURU MALUM KELİMELERİ TEKRARLARKEN , O İÇİNDEN SEVDİĞİ İLE KONUŞUY0RDU ) ‘=
  KEMALİM DİY0RDU ZANNETME Kİ SANA İHANET EDİY0RUM BEN SADECE SENDEN BANA KALANIN SEVGİSİNİ BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAMAK İÇİM EVLENİY0RUM !!! ßUNU BİL HALİM SEDECE SANA VE BANA AİT OLSUN DİYE ÇÜNKÜ DÜNYADA , SENİN HAYALİNDEN VE HALİM’DEN BAŞKA HİÇBİRŞEYİM Y0OOOKK BENİM :'( :
  ‘( Bİ DAHA ÖLÜM 0LMASIN ÜZÜLMEYELİM KEMALDEKİ GİBİ )=

 22. HanDan ' diyor ki:

  AYŞE KULİN’ VEDA’NIN DEVAMI TAVSİYE EDİY0RUMM ;)
  UMUT !
  HAYAT !
  HÜZÜN !

 23. HanDan ' diyor ki:

  VE RESİMLERİDE VAR KİTABIN ARKASINDA HERKESİN !
  [MEHPARE VE KEMAL HARİÇ )= .. ]

 24. […] ve Umut‘ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı’nın son günlerinden […]

 25. […] ve Umut‘ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı’nın son günlerinden cumhuriyetin […]

 26. FULYA diyor ki:

  Henüz okumadım kitabı ama adı bile beni etkiledi eminim içeriği umduğum gibi olacak boşa umutlarla yaşamadığımı ıspatlayacaktır bana
  UMUT………

 27. zeliha diyor ki:

  veda ve umut her iki kitapta süper kemal ‘e bayıldım süper yazmış ayşe kulin in her romanında da olduğu gibi sürükleyici bir kitap 3. dört gözle bekliyorum bilen varsa bana söleyebilirmi aceba ???

 28. Cefe diyor ki:

  Zeliha hanım 3.kitap 2cilt halinde çıktı “hayatın dürbününde 40 sene” adıyla, hatta bu kitabın yorumuda blogumuzda mevcut :)

 29. şehriban diyor ki:

  UMUT ”Hayat akan bir sudur ” çok güzel ve çok sürükleyici dönemin düşüncesine ,yaşayışına inanılmaz derecede güzel uyarlanmış ;fakat bu kitabın devamı var mı diye merak ediyorum çünkü olaylar çok hızlı gelişiyor okuyucu bir anda neye uğradığını şaşırıyor örneğin ;bir an ben kitap sabahat ve aramın aşkından bahsediğini düşünürken birden sitare büyüdü evlendiği,çocuk sahibi oldu olaylar hızlı tren gibi bu kitabın devamı olmalı ……

 30. asya diyor ki:

  gerçeken çok güzelll bir kitapp… dewamını sabırsızlıkla bekliyorumm :)

 31. burcu diyor ki:

  Harika harika! Ben Türk yazar pek okumazdım hatta isteyerek okuduğum ilk kitap Ayşe Kulin’in Veda adlı kitabı oldu. Kemal’ın ölümünü okurken okuldaydım kendimi tutamadım ve biranda ağlamaya başladım herkes ne olduğunu soruyordu bense sadece ağlıyordum. kitap bittiğinde çok üzüldüm ve 1 ay etkisinden kurtulamadım. sürekli aklımda o kitap vardı sürekli.
  bir gün rastgele kitap fuarında gezerken veda kitabını gördüm elime aldım gözlerim doldu Kemal ile Mehpare aklıma gelince. kitaplara baktım umut hayat ve hüzün diyordu işte dedim buldum devamını buldum direk umutu aldım. ilk başta okumak istemedim ama 30. sayfadan sonra elimden hiç bırakamadım bırakmak istedim ama olmadı. harikaydı muhteşemdi Umut. ben Sabahat ile Aram’ın kavuşmasını beklerken Sitare evlendi biranda hayal kırıklığına uğradım ve kitabı dün bitirdim şimdi yerimde duramıyorum 3. kitabı bulup okumak istiyorum. ama en çok Mehpare’yi merak ediyorum. ah Mehpare! kadın evlenirken bile Kemalım Kemalım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
Yorumlari Spamlardan ayirmak icin Resimdeki Kelimeyi Bos Alana yazin. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Click to hear an audio file of the anti-spam word