Benim Dünyam Filmi Hakkında

by • 22 Kasım 2013 • Manşet, SinemaComments (1)2410

Beren Saat (Ela Karakteri)

Benim Dünyam isimli film Hintli yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin 2005 tarihli ‘Black’ filminin yeniden çevirimi olarak sinemalarda gösterime girdi. Bahsi geçen Black filmini izlememiş biri olaraktan Uğur Yücel ve Beren Saat’in başrollerini paylaştığı bu hikayeyi ilk defa izleyenlerdenim.

 

Black filmini izleyip ardından Benim Dünyam’ı izleyenler tarafından film hakkında yapılan en önemli eleştiri, konuya yerel, bize özgü dokunuşların eklenmediği ve direk kopyala yapıştır bir senaryo olduğu. Tabi bu eleştiri biz, film izleyicileri açısından entelektüel bir tartışma olarak görülecek ve beğenilerimizi sunmamızı engellemeyecektir.

Benim Dünyam dram izleyip hislenip ağlamak isteyenlerin beklentilerine yanıt verebilecek bir film. Benim açımdan ise sinema salonundan çıktıktan 2 gün sonra dahi, zihnimde repliklerinden eserler kaldıysa, iyi bir filmdir. Benim Dünyam, zihinde replikleri yer edebilecek bir film.

Melis Mutluç ve Uğur Yücel

 

Filmin oyuncularından beni en çok etkileyen Ela’nın çocukluğunu oynayan Melis Mutluç oldu. Yaşının üzerinde bir oyunculuk izlettiriyor. Küçük sanatçı oldukça başarılı. Uğur Yücel, Beren Saat için ise yorumda bulunmaya gerek yoktur sanırım.

 

Burada bir not düşmem gerekiyor; Uğur Yücel benim için bir başka. O ne yapsa beğenirim zannediyorum. Bu ustanın yönetmenliğini ve senaristliği yaptığı Yazı Tura filmini de izlemeyen varsa onu da mutlaka izlesin.

 

Konusu: Ela, henüz iki yaşındayken geçirdiği hastalık nedeniyle hem gözlerini hem de duyma yetisini kaybeder. Bundan sonra çevresiyle tamamen uyumsuz biri olarak yetişir. Bu durum genç kızı iyileştirmek için hayatını adayan Mahir Hoca ile tanışana dek devam eder…

 

Paylaşsana :)
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+
Pin It

One Response to Benim Dünyam Filmi Hakkında

  1. BA diyor ki:

    Bu hikayenin gerçeği de var: Helen Keller. Kör ve sağır olmasına rağmen öğretmeninin inanılmaz gayretiyle üniversiteden mezun olmuş, aktivist biri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
Yorumlari Spamlardan ayirmak icin Resimdeki Kelimeyi Bos Alana yazin. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Click to hear an audio file of the anti-spam word