Yılbaşında Neden Hindi Yenir ?

by • 28 Aralık 2008 • YaşamComments (1)23393

Birkaç senedir kurban bayramı ile çok yakın zamana gelmesi sebebiyle hindinin pabucu dama atıldı , hele ki bu sene ekonomik krizle beraber adını anan bile yok . Ancak yine oldukça ilginç bir konudur yılbaşı ve hindinin birlikte anılması . Yılbaşı ile hindin ne alakası vardır , dünyanın her yerinde yeni yıl kutlamalarında hindi kızartması sofralarda var mıdır ?

Hemen yanıtlayım Hıristiyan dünyasının Hz.İsa’nın doğumu olarak kutladığı “Noel” de sofralarında hindi bulunacak diye bir kuralları yoktur . Hatta kuralları olmadığı gibi uygulayan da pek yoktur . Bizim kendi kültürümüze ne zaman nasıl girmiştir tam bir yanıt bulamasam da bir teori üzerinden mantıklı bir sonuca ulaşabiliyorum .

Hindi Hıristiyan aleminde Noel de değil , şükran gününde ( 22 Kasım) kesilir . Ancak bir Hıristiyan bayramı olarak kutlanan(ki aslında dini bir bayramda değildir) bugün aynen bizim yurdumuzu da yansıtılamayacağı için bu tarihten bir ay sonrası olan ve yılbaşı mahiyetinde yurdumuzda kutlanan güne bu adeti çok sağlam bir pazarlamayla yansıtmışlar . Yani bizim yılbaşında yediğimiz hindiyi Hıristiyan alemi şükran gününde yiyor . Böylelikle dış dünyada ilgiyle karşılanan hindi pazarlaması , dini gereklilikten çıkarılıp , bir adet şeklinde yılbaşında pazarlanmıştır .

Peki Şükran Günü nedir ? Aslında gerçekten bir dini gün müdür ?

Bu sorununda yanıtı olumsuz . Dini gün gibi kutlanan bugünün tarihçesini şu şekilde araştırdığım bir kaynaktan aktarayım ;

“İngilizler, 387 yıl önce gemiden indiklerinde onları meraklı bakışlarla Kızılderililer karşılar, onlara yiyecek verir. Hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretirler.

Kızılderililer´in yardımı ile yeni hayatlarına başlayan İngilizler aradan geçen senelerden sonra hayatlarını düzene sokarlar ve ilk geldikleri gün kendilerine sofralarını açan, onlara yardımcı olan Kızılderililer´e şükranlarını sunmak için İngiliz Vali William Bradford tarafından büyük bir ziyafet hazırlanır ve Kızılderililer davet edilir.

Kızılderililer´in şefi Massoit, 90 Kızılderili ile bu yemeğe katılır. O günden sonra her hasat sonrasında bu yemek geleneği sürer. Ama ilk olarak 1863 yılında Amerika´nın o dönemdeki Başkanı Abraham Lincoln, Şükran Günü´nün ulusal bir bayram olmasını meclise önerir.

Resmi olarak bu öneri bazı sebeplerden dolayı meclise taşınmaz ama Amerika´nın çoğu bölgesinde bu gelenek sürdürülür. Lincoln döneminde ele alınamayan bu öneri, 78 yıl sonra, yani 1841 yılında o dönemin Amerikan başkanı Franklin Roosevelt tarafından tekrar meclise taşınarak karara bağlanır ve bu tarihten itibaren her yılın Kasım ayının son Perşembesi ´Şükran Günü´ olarak, ulusal Bayram ilan edilir.”

İşte Şükran Günü Amerikalılar´ın yılda bir defa kutladığı ve bu vesile ile anne baba ziyaretlerinin yapıldığı bir bayram halini almış. Yani aslında bayram dediysem de bu bildiğimiz dini bir bayram degil, hüzünlü bir geçmişi var.

Kızılderililerle aralarındaki bir yas günü olarak anılması için belirlenmiş olan bugün , günümüzde artık bir kutlama halini almış , bayram gibi olmuştur . Amerika’da şükran gününde 5 gün tatil ilan ediliyor , insanlar evlerinde büyük hazırlıklar yapıyor , giyiniyor ,süsleniyor ve 5-6 saat boyunca patateslerle süslenmiş hindilerini kısık ateşte kızartıp komşularını , dostlarını , akrabalarını misafirliğe çağırıyor . Kısacası yılbaşında hindi kızartmak Hıristiyan adeti değildir , rahatça ve huzurla yiyebilirsiniz afiyet olsun

Buda benden bi hediye olsun

Fırında Hindi Kızartması

Malzemeler:
1 adet hindi
2 adet sogan
2 adet havuc
2 kasik tereyag
2 kasik salca
tuz
Yapılışı:
1)Hindiyi iyice temizlenir.Sebzelerle birlikte tencereye konup haslanir.
2)Biraz soguduktan sonra firin tepsisine konulup uzerine salca ile yag karistirilip surulur.
3)Tepsinin dibine 2 bardak hindi suyundan koyup firinda cevrilerek kizartilir.
4)Kizaran hindiyi servis tabagina alinir uzerine tepsideki suyu dokulerek servis yapilir.

Paylaşsana :)
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+
Pin It

One Response to Yılbaşında Neden Hindi Yenir ?

  1. mustafa akif diyor ki:

    arkadaşım bunca araştırma yaparken önemli ve hatta hayati öneme sahip bir detayı gözden kaçırmışsın. viyana kuşatması sonrasında osmanlıyı yenemeyeceğini anlayan batılılar vaktiyle hilal çöreği yaptılar ki her sabah müslümanların hilalini kırıp halk yesin ki hilal düşmanlığı canlı kalsın ve süreklilik kazansın. yılbaşında hindi yemekte bundan farksızdır aslında. şöyle ki: aynı hristiyanlar yine viyana kuşatmasının ardından senede bir kez türk kanı akıtmak niyetiyle hindi keserler. (hindi kanı ile türk kanı ne alaka diyen varsa hindi kelimesinin ingilizcesine bakabilir).
    bir damla türk kanı taşıyan ve bir nebze allah korkusu olan bunu gönül rahatlığıyla yemesin.
    bence neyi ne zaman nerde yiyeceğimize ve neyi kutlayıp neyi kutlamayacağımıza biraz daha dikkat edelim. yılın 364 günü dururken 365.gününde hindi yiyesi geleninde samimiyetine inanılmaz bilesiniz!..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
Yorumlari Spamlardan ayirmak icin Resimdeki Kelimeyi Bos Alana yazin. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Click to hear an audio file of the anti-spam word